Şi pentru că tot sunteţi aici…
...va solicităm sprijinul, dragă cititoare, dragă cititorule. Audiența noastră a crescut foarte mult, cu deosebire în ultima vreme. Cafe Gradiva - Cultură, societate, psihoterapie este o publicație online unică, din câte cunoaștem, prin profil editorial, format și continuitate. Din 2007, am publicat mii de articole, eseuri, interviuri, știri, corespondențe și transmisiuni de la evenimente locale, naționale și internaționale, recenzii și cronici, anchete, sinteze și dosare, pictoriale, sondaje, opinii și comentarii - scrise, video, audio și grafice, de psihanaliză și psihoterapie de varii orientări, de psihiatrie, psihologie și dezvoltare personală, dar și sociale, educaţionale şi comunitare, pentru drepturile omului şi nediscriminare, culturale, literare și artistice, istorice și filosofice. Realizarea lor a presupus, cale de mulți ani, o muncă enormă, uneori „la foc continuu” ori „în direct”, consacrând nopți, weekend-uri și vacanțe. Au fost necesare felurite resurse, implicare și bani, toate în regim de voluntariat.
Faptul că ne citiți și că reveniți mereu ne încurajează și ne arată că suntem pe drumul bun. Ca publicație de tip magazin independentă editorial, nefinanţată, apărând într-o piață media vastă și cu mari resurse, avem nevoie de susținerea dv. pentru a face mai departe jurnalism psi de calitate. Fiecare contribuție de la dv., mai mare sau mai mică, este foarte importantă pentru a putea continua. Susţineţi Cafe Gradiva cu 1 euro sau mai mult - durează doar un minut. Vă mulţumim!
pai, ala cu lumanrae cine este?
M
Michel Onfray, de profesie detractor
http://en.wikipedia.org/wiki/Michel_Onfray
citii o carte ateisto-hedonista de-a lui, si ca de obicei din pamfletele propagandiste, am aflat tot felul de lucruri interesante despre diversi mistici crestini din evul mediu.
sa-i dea dumnezeu sanatate comunistului care mi-a recomandat cartea, si lui onfray , ca probabil a avut o copilarie dificila. a queque chose malheur est bon.
Multumim! 🙂 Il consideram un autor interesant si cult pe Onfray, pana la cartea-fluviu despre Freud, care e o prostie. El ramane totusi un autodidact, iar defectele sale sunt cele ale unui autodidact. In plus, e avid de publicitate, chiar prin scandal, cum a demonstrat-o chiar cu aceasta carte.
aha, inca unul care-l critica pe Freud (nimic original), desi nu pot spune ca n-are mare drepate cand considera ca psihanaliza, mai ales aia a lui freud este mai mult autobiografica decat aplicabila tuturor oamenilor.
un individ suparat pe toata lumea, ca de altfel multi altii, deci nimic original…
de unde naiba a scos-o p-aia ca freud a violat-o pe fi-sa? sunt fondate banuielile?
M
PS:niciunul nu-mi inspira incredere